Forum Internetowe Studenckiego Radia Egida | Forum "Egidy" - Studenckiego Studia Radiowego, które jest jedną z agend kulturalnych Uniwersytetu Śląskiego. "Egida" rozpoczęła swoją działalność 21 listopada 1969 roku!

FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy

 Forum Forum Internetowe Studenckiego Radia Egida Strona Główna

   ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    GalerieGalerie    ZalogujZaloguj    RejestracjaRejestracja 

"Ojciec odchodzi" i dyskusja o Pokoleniu Dżej Pi T

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Internetowe Studenckiego Radia Egida Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
infos
Gość






PostWysłany: Nie 13:41, 26 Mar 2006    Temat postu: "Ojciec odchodzi" i dyskusja o Pokoleniu Dżej Pi T

 

3 kwietnia o godz. 19.45 w Kronice w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się premiera powieści Piotra Czerskiego „Ojciec odchodzi” ("Ha!art") oraz dyskusja o tzw. Pokoleniu Dżej Pi Tu oraz przedstawianiu postaci papieża w najnowszej sztuce, literaturze, filmie.

Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną: fragmenty powieści Czerskiego „Ojciec odchodzi”, obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”, które ilustrują książkę Czerskiego (slajdshow), dwa filmy krótkometrażowe: "2137" – reż. Klaudia Wojciechowicz i Beata Sosnowska oraz „Żałoba po papieżu” reż. Syreny TV.

W dyskusji udział wezmą: Piotr Marecki ("Ha!art"), Sebastian Cichocki (Kronika), Piotr Czerski (pisarz, poeta, performer). Lista biorących udział w dyskusji ciagle jest otwarta. Dyskusję poprowadzi Marta Cuber (krytyk literacki).

O książce "Ojciec odchodzi"
Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym; wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji.

1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater – ateista – przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wędruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji oraz obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych, i tych zupełnie błahych. Jest przy tym nieodmiennie zaskoczony masowymi eventami i krytycznie portretuje medialny wizerunek społeczeństwa, któremu na ekranach, monitorach, w słuchawkach na żywo umiera Ojciec.

Gatunek: połączenie kroniki, bloga, dziennika, wspomnień, eseju, powieści środowiskowej i humoreski, z elementami powierzchownej rozprawy filozoficzno-teologicznej. Literatura lekka, rozrywkowa, przyjemna w lekturze, idealna do autobusu, pociągu, poczekalni dentystycznej i na plażę; znakomicie nadaje się do omawiania w gronie znajomych w czasie spotkań towarzyskich w modnych knajpach. Opowieść ilustrują obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”.

Autorska definicja Pokolenia Dżej Pi Tu:
Pokolenie Dżej Pi Tu – formacja społeczna o charakterze, wbrew nazwie, ponadpokoleniowym, składająca się według orientacyjnych szacunków z kilkunastu milionów Polaków. Cechy szczególne charakteryzujące przedstawicieli to poczucie uczestniczenia w wydarzeniach o niezwykłej wadze historycznej, które radykalnie i na zawsze zmieni± oblicze Polski, głęboka wiara w natychmiastową odnowę moralną i duchową narodu oraz silna potrzeba uczestniczenia we wszelkiego rodzaju zbiorowych akcjach o charakterze manifestacyjnym. Czas trwania zjawiska – około jednego tygodnia

O autorach:
Piotr Czerski – ur. 1981; informatyk, poeta, prozaik, sieciowy performer. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej, studiował także filozofię na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował książkę „Pospieszne, osobowe” („Ha!art”, Kraków 2002). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2003) i programu Homines Urbani (2005), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2005). Związany z kwartalnikiem „Ha!art”, wiersze, teksty prozatorskie i eseje publikował także w innych czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. „FA-arcie”, „Toposie”, „Studium” i „Lampie”). Jest także autorem popularnego bloga czerski.art.pl oraz współautorem bloga gadugadu.blog.pl, i redaktorem wortalu Liternet.pl. Ponadto publikuje w prasie specjalistycznej artykuły z dziedziny informatyki. Współautor kilku performance'ów sieciowych, z których najgłośniejszy to „Mężczyźni na Falach” („Men on Waves”, 2004) – odpowiedź na kontrowersyjną akcję „Women on Waves”. W 2006 roku ukazała się jego krytyczna minipowieść o papieżu „Ojciec odchodzi” ilustrowana obrazami Anny Okrasko. Mieszka w Rumi.

Anna Okrasko ur. 1981 roku; ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom w pracowniach Leona Tarasewicza i Władysława Winieckiego. Po studiach odbyła podyplomowy staż w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów na ASP w Krakowie. W 2004 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dla absolwentów wyższych szkół artystycznych „Debiut Roku / Tolerancja”. Do tej pory realizowała projekty indywidualne, a także wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych (m.in. „Malarka - żona dla malarza”, „Umowa o dzieło”, „Jak się robi obrazki”, czy „Znicze dla Ojca Świętego”, „ZOR”, „Na własną rękę...”). Mieszka w Warszawie. Jej prace można oglądać na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Ceny:
wstęp wolny
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Internetowe Studenckiego Radia Egida Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 

Style Created Freely By